суббота, 29 августа 2015 г.

Народознавча бесіда «Ой на Івана, ой на Купала»


   За православним календарем 7 липня відзначають Різдво Івана Предтечі. У народі це свято назива­ють Івана Купала. Наші предки вірили, що в цей день трави мають найбільшу силу і збирати їх потрібно до сходу сонця. Також чарівну силу мала купальська роса. Щоб зберегти свою красу, дівчата вмивались нею до сходу сонця.

     7 липня 2015 року в Лука- Мелешківській  бібліотеці  відбулась народознавча бесіда «Ой на Івана, ой на Купала», на яку були запрошені читачі нашої бібліотеки.

 Під час зустрічі діти дізнались про те, що Свято Івана Купала — одне з найпоширеніших свят серед молоді. Наші предки в цей день вибирали собі пару. Святкування, як правило, починалося ввечері, напередодні Купала. Наші пращури вірили, що в ніч Купала літо одружується з зимою. Тому молодь збиралась біля озера чи річки і робила опудала Купала — уособлення літа і Марени — зими. Пізніше ці опудала топили в річці. Таким чином їх шлюб благословляла вода. Наші предки вірили, що в цей день купатися в річці не можна — «бо чорти вхоплять».
     
На Купала дівчата також ворожили. Кожна дівчина плела собі вінок, потім кидала його на воду. Як­що вінок пливе добре, дівчина скоро вийде заміж, якщо крутиться на місці — не вийде заміж взагалі. Коли ж вінок відпливе й пристане до якогось берега, звідти дівчині слід чекати милого.


     Також вірили, що 
цього дня вогонь має чарівну силу. Тому хлопці розкладали велике купальське во­гнище. Перестрибували через нього парами. Так перевіряли силу кохання молодої пари. Якщо в стрибку хлопець і дівчина не розривали рук, то їхня любов справжня і вони завжди будуть разом.
     Цікаво знати, що в ніч 
на Купала дерева переходять із місця на місце й шумом гілля розмовляють між собою. Щоб їх зрозуміти, потрібно знайти цвіт папороті. За легендою вона цвіте лише раз на рік. І шукати квітку потрібно самому опівночі. Цвіт папороті також дає вміння бачити заховані скарби. Проте щастя він може принести тільки тій людині, яка його знайшла.

Комментариев нет:

Отправить комментарий